Zakazane i wycofane książki II


Witajcie


     Na wstępie chciałam Wam podziękować za tak pozytywny odbiór poprzedniego postu z tej serii. Bardzo mnie tym zaskoczyliście. Co więcej, zmotywowaliście mnie do dalszej pracy.
     Tak jak ostatnio, zaprezentuję Wam dzisiaj 5 pozycji, które w wyniku cenzury uległy zmianie albo zostały trwale wycofane z obiegu.

1. George Orwell „Folwark zwierzęcy” 1945

Okładka: Wydawnictwo MUZA S.A

Zwierzęta w ogrodzie patrzyły to na świnię, to na człowieka, potem znów na świnię i na człowieka, ale nikt już nie mógł się połapać, kto jest kim".

    „Folwark zwierzęcy” Orwella jest alegorią ustroju totalitarnego. Do końca lat 80- tych XX wieku książka była zakazana na terenie Polski (PRL) oraz ZSRR ze względu na swoje nawiązania do działalności władz rosyjskich. Pierwsze oficjalne, legalne polskie wydanie „Folwarku zwierzęcego” ukazało się w 1988 roku, dziewięć lat po wejściu w tzw.”drugi obieg”. Do dzisiaj utwór zakazany jest w Kenii (1991) - za krytykowanie skorumpowanych przywódców, w szkołach Zjednoczonych Emiratów Arabskich - z powodu personifikacji świń, która godzi w podstawy religii islamskiej.


2. Boris Pasternak „Doktor Żywago” 1957

Okładka: Rebis

I proszę pamiętać: nigdy, w żadnym wypadku nie wolno wpadać w rozpacz. Mieć nadzieję i działać – oto nasz obowiązek w nieszczęściu. Bezczynna rozpacz to rezygnacja i złamanie obowiązku„.

     Opowieść o losach lekarza Jurija Żywagi rozgrywająca się na tle najważniejszych dla Sowieckiej Rosji wydarzeń: rewolucji październikowej i wojny domowej. Książka zakazana w Republice Radzieckiej za antywojenny wydźwięk i krytykę bolszewizmu aż do roku 1988. W 1958 roku, kiedy Boris Pasternak został nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla, niezadowolenie jakie fakt ten wzbudził u jego rodaków sprawiło, iż odmówił przyjęcia nagrody.

3. Giovanni Boccaccio „Dekameron” 1350-1353

Okładka: Wydawnictwo Mg

Jeśli żart ma ukąsić – to nie jak pies, ale jak jagnię kąsać powinno, w przeciwnym bowiem razie nie żart to będzie, ale grubiaństwo".

    Książka jest zbiorem stu historii opowiadanych sobie przez grupę panien i młodzieńców, która z powodu wybuchu zarazy zmuszona jest do przebywania w schronie wiejskiej rezydencji. W 1559 roku Dekameron trafił do indeksu ksiąg zakazanych- zakaz został potwierdzony 5 lat później (1564). Dzieło Boccacia przez dziesięciolecia zakazane było również w Stanach Zjednoczonych na podstawie dokumentu „ Federal Anti-Obscenity Act” (1873). W 1954 roku za wulgarność, obsceniczność oraz brak przyzwoitości znalazła się na czarnej liście National Organization of Decent Literature.

4. Khaled Hosseini „Chłopiec z latawcem” 2003

Okładka: Amber

Nieprawdą jest, że czas leczy wszelkie rany. Nie leczy - rozdrapuje".

   Debiutancka książka Khaleda Hosseini’ego opowiada historię młodego chłopca, Amira pochodzącego z jednego z dystryktów Kabulu. Powieść w Stanach Zjednoczonych przez prawie dwa lata zajmowała pierwsze miejsce na liście bestsellerów New York Times, co ciekawe w niektórych stanach została zakazana ze względu na sceny erotyczne oraz wulgarny język.

5. Adolf Hitler „Mein Kampf” 1925

Okładka: Jaico Publishing House

Być obywatelem Rzeszy, nawet jeżeli jest się tylko zamiataczem ulic, musi być uważane za większy honor niż bycie królem w obcym kraju".

      Książka została napisana przez Hitlera podczas pobytu w więzieniu w Landsbergu. Praca została wydana dwukrotnie: w roku 1925 i 1927. Późniejsza publikacja została podzielona na dwie części: pierwsza opisywała życiorys Adolfa Hitlera, druga zaś jego teorie antysemickie, narodowo-socjalistyczne, które stanowiły podstawę ideologii nazistowskiej. W 1933 zakazano sprzedaży książki w Pradze. Miesiąc później w Katowicach. W Polsce przed rokiem 1939 nie ukazały się polskie wydania, dopiero po 1989 książka została wydana przez 4 wydawnictwa. Mein Kampf jest nadal zakazane w wielu krajach. W niektórych z nich - Austria, Holandia czy Argentyna - za posiadanie książki "Mein Kampf" grożą dotkliwe sankcje.

                                                                         Marta

Tags:

Share:

0 komentarze